Cuma, Nisan 05, 2013

Potakallı Turta ve Nerde Kalmıştık???

Uzun bir ara oldu. Çalışmaktan başka ne yazık ki hiç bir şey yapamadığım bir dönemdi. Sevdiğim herşeyi rafa kaldırmak zorunda kaldığım bir dönem. Ama artık geri döndüm. Planladığım herşeyi yapabilirsem çok daha güzel şeyler olacak hayatımda. Bakalım artık ne kadar yapabilirsek. Göreceğiz. Bloğumla ilgelenemediğim bu süre zarfında o kadar çok şey oldu ki hayatımda. İki kardeş evlendirdim mesela. Bir sürü yer gezdim, bir dolu yemek tattım. Çok misafir ağırladım diyemeyeceğim ama bir sürü yemek yaptım. Bilgisayarımda dosyalar dolusu fotoğraf ve bir o kadar tarif var.
Oğlum ilkokula başladı sonra... Okuma yazma öğrendi. Büyüdü. Yedi yaşına bastı.
Geçen hafta sonu Bodrum dönüşü elmalı turta yaptı kendi kendine. Sonra da "anne yapalım mı? diye sordu. Sonra portakallı istediğine karar verdi. Ve biz sonunda ikisinide yapmaya karar verdik oğlumla. İkisininde lezzeti çok güzel oldu.
Sizlere şimdiden afiyet olsun.... 
Malzemeler
Üstü için;
4 portakal
1 bardak tozşeker 
Pudra şekeri
Hamuru;
1 su bardağı pudra şekeri
2 yumurta
150 gr margarin
4 su bardağı un
1 pk. vanilya
1 portakalın kabuğunun rendesi
Yapılışı
4 portakalın kabuğunu soyun ve küp şeklinde doğrayın. 1 su bardağı şeker ile suyu çekinceye kadar pişirin.
Hamurun malzemelerini bir kaba koyun ve yoğurun. Yarısını üzerine kafes yapmak için ayırın ve resimde gördüğünüz gibi tartı hazırlayın. Piştikten sonra pudra şekeri ile süsleyin.

1 yorum:

MyTaste dedi ki...

Merhabalar,
Blogunuza internette yemek tarifleri ararken rastladım. Öncelikle çok tebrik ediyorum, blogunuzu inceledim, tarifleriniz hem çok leziz, hem de yapımı gayet kolay görünüyor. :) Uygun bir zamanınızda yeni açılan yemek tarifleri arama motorumuz Tarifbul‘a bir göz atabilirseniz çok sevinirim. İsterseniz siz de En İyi Tarif Blogları kısmımızda tariflerinizi sergileyebilirsiniz. Merak ettiklerinize SSS’den bakabilir veya bana mail atabilirsiniz. Görüşmek dileğiyle.
Huma S.